Skip to content

Duża dostępność różnego rodzaju pożyczek sprawia, że o wiele łatwiej jest zyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Możliwość pożyczenia pieniędzy gwarantują ludziom głównie parabanki, które udzielają wsparcia przez internet. Wystarczy mieć dowód osobisty, dostęp do internetu, własne konto w banku i telefon komórkowy. W porównaniu do banków, dokładnie weryfikujących każdego klienta i odrzucających sporą część wniosków, firmy pożyczkowe są daleko bardziej przychylne. Dzięki ułatwieniu formalności wszystko trwa kilkanaście minut i jest dostępne dla chętnych w różnym wieku. Czasami jednak łatwość zaopatrywania się w dodatkowe pieniądze jest powodem zbyt lekkomyślnych decyzji oraz późniejszych problemów.
Przeważnie bodźcem nakazującym szukanie oferty pożyczkowej jest pogorszenie się sytuacji finansowej danej osoby z jednej z wielu przyczyn – niekiedy są to zdarzenia losowe, wywołujące straty i szkody, konieczność nabycia nieruchomości, przeprowadzenia remontu, naprawy lub wymiany auta, podjęcie leczenia z uwagi na uraz czy chorobę. Możliwości jest dużo, a pieniądze nie rosną na drzewach, tylko trzeba je zarobić lub pożyczyć. Najszybszym sposobem wzbogacenia się w dodatkową gotówkę jest oczywiście pożyczka, którą obecnie dostaje się bez formalności i bez wychodzenia z domu. Bywa, że ktoś sięgnie po kwotę znacznie przerastającą jego budżet miesięczny, bo sytuacja tego wymaga bądź nie przemyślał konsekwencji tego czynu. Inni decydują się na pożyczkę w nieświadomości powagi takiego przedsięwzięcia – to np. osoby młode, bez własnego stałego dochodu, które potrzebują pieniędzy na jakąś inwestycję i otrzymają je w parabanku. Niektórzy zmuszeni są do szukania pożyczek, bo mają tak kiepską sytuację, że brakuje im na życie – naturalne jest więc, że będą mieć spore problemy z oddaniem długu. To np. starsi, schorowani ludzie, z niewielką emeryturą czy rentą, często samotni; samotne matki czy rodziny z dużym bezrobociem, z różnych przyczyn mające problemy materialne. Są również tacy, którzy już wielokrotnie sięgali po pożyczkę z konieczności bądź z kaprysu i obecnie znajdują się w tzw. pętli długów, z którą sami sobie nie poradzą (a mimo to ciągle próbują pożyczać kolejne kwoty).
Jak widać, ludzkich sytuacji oraz scenariuszy poprzedzających wizytę w parabanku jest bardzo wiele. W wielu przypadkach firma pożyczkowa zmuszona jest do przewidywania, w zastępstwie klienta, czym może grozić udzielenie mu pożyczki. Obecnie firmy te mają tak dogodne warunki wstępne, że przyznawalność jest bardzo wysoka. Nie trzeba przedkładać zaświadczeń o dochodach ani innych dokumentów poza dowodem osobistym. Taka łatwość wymaga dużego rozsądku, którego niestety niektórym brakuje.